Prelegenci

prof. Mark Williams
Uniwersytet w Oxfordzie

Badacz i praktyk uważności, profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie Oksfordzkim, współtwórca Terapii Poznawczej Opartej Na Uważności MBCT, metody pozwalającej skutecznie radzić sobie m.in. z depresją, lękami, bezsennością, założyciel i wieloletni dyrektor Oxford Mindfulness Centre, autor wielu bestsellerowych książek popularyzujących uważność.

dr Christina Surawy
Oxford Mindfulness Centere

Psycholog kliniczny i akredytowana terapeutka kognitywna BABCP. Jest zaangażowana w projekty szkoleniowe, badawcze i nauczycielskie MBCT w OMC od 2008 roku. Szczególnie zainteresowana rozwijaniem MBCT w kontekście poprawy zdrowia psychicznego, ale także w innych obszarach zastosowań jak niepokój o zdrowie. Dyrektor studiów magisterskich MBCT. Prowadzi również szkolenia i superwizję / mentoring na kursie podstawowym MBCT. Wraz z kolegami opracowuje i oferuje szkolenia MBCT w Wielkiej Brytanii i za granicą. Uczę na kursach MBCT, które są dedykowane szerokiemu wachlarzowi odbiorców raz lub dwa razy w roku. Bierze udział w licznych badaniach naukowych, obecnie pracuje jako nauczyciel MBCT na kursie uważności dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego (IBS).

dr hab. Paweł Holas
Uniwersytet Warszawski

Adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Psychiatra, nauczyciel uważności (MBSR, MBCT, MSC), psychoterapeuta i superwizor terapii behawioralno-poznawczej, członek Mindfulness International Integrity Network. Uczeń Jona Kabat-Zinna twórcy MBSR. Współzałożyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Mindfulness (2008r). Prezes Fundacji Rozwoju Mindfulness. Kierownik studiów podyplomowych „Uważność i Współczucie. Fundamenty, badania i psychoterapia” na Uniwersytecie SWPS oraz współzałożyciel Instytutu Uważności i Psychoterapii. Badacz uważności oraz autor artykułów naukowych i popularnych jej poświęconych, w tym cyklu felietonów o uważności w Charakterach.

Bogdan Białek
Charaktery

Redaktor naczelny miesięcznika „Charaktery”, dyrektor Ośrodka Praktyk Kontemplatywnych „Melete” w Kielcach, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

 

Ewa Kaian Kochanowska
Klinika Stresu

Nauczycielka uważności i Mindful jogi, autorka publikacji dotyczących zastosowania uważności w edukacji, wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Sopocie.

 

ks. dr Stanisław Radoń
Uniwersytet Papieski w Krakowie

Stanisław Radoń, dr, psychoterapeuta, psycholog religii i teolog duchowości (UPJP2, KUL). Odbył praktykę psychologiczną w Klinice Psychiatrii Collegium Medicum (UJ). Jego główne zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień psychologii religii: twórczość i dojrzałość (religijność osób twórczych, dojrzałość religijna, duchowość, pedagogika dialogu), medytacja (uważność, metody pomiaru, obszary zastosowań, skuteczność interwencji opartych o uważność) i doświadczenia mistyczne na podstawie neuropsychologicznych badań w świetle teorii sieci i grafów.

Autor książek Religijność potencjalnych artystów w kontekście preferowanych wartości (1999 – Kraków: UPJP2), Przeżycia religijne młodzieży uzdolnionej artystycznie (2006 – Kraków: WAM), Czy medytacja naprawdę działa? (2017 – Kraków: WAM) oraz około 100 recenzowanych publikacji, w tym ponad 50 publikacji na temat uważności.

Jest ponadto autorem wielu polskich adaptacji różnych narzędzi do pomiaru uważności (Freiburg Mindfulness Inventory, Mindful Attention Awareness Scale, Five Facet Mindfulness Questionnaire, Rumination-Reflection Questionnaire, MINDSENS) oraz doświadczeń mistycznych (Mystical Experience). Koordynuje prace dotyczące utworzenia ośrodka naukowo-badawczego w Krakowie Instytutu Psychoterapii i Rozwoju Integralnego, który opiera się o techniki uważności.

 

Tomasz Szczygielski
Politechnika Warszawska

Społecznik, wieloletni praktyk i propagator uważności, pracownik Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej.

Ewa Orłowska
Fundacja EduMind by Smart

Doświadczona dyplomowana nauczycielka MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction ) i MBLC (MIndfulness Based Living Course ) oraz programów dla dzieci i młodzież, superwizorka treningu mindfulness, kształci przyszłych nauczycieli w zakresie MBLC w Mindfulness Association oraz prowadzi kursy doskonalące dla aktywnych nauczycieli mindfulness.

Ewa, ma za sobą ponad trzy dekady treningu medytacyjnego, aktywnie rozwija własną praktykę,i regularnie uczestniczy i prowadzi medytacyjne odosobnienia grupowe mindfulness oraz zen w kraju i za granicą. Prowadzi kursy i kształci przyszłych nauczycieli MBLC – MIndfulness Based Living Course, certyfikowana trenerka komunikacji Nonviolent Communication .

Jest współzałożycielką i członkiem zarządu Fundacji EduMind by Smartt Uważność w Edukacji. Ukończyła studia filologiczne na UW, specjalistka w zakresie nauczania języków obcych oraz budzenia szkół do oddolnych twórczych zmian i rozwoju (projekty Budząca się szkoła oraz Nauczycielskie grupy coachingowe wg modelu fryburskiego). Autorka materiałów edukacyjnych, była dyrektorka elitarnej szkoły, trenerka i koordynatorka programów edukacyjnych w Ośrodku Rozwoju Edukacji.

Jarosław Chybicki
Sopocki Instytut Rozwoju Biznesu

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu.
Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI).

Wdrażał mindfulness do wielu polskich firm. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim, Wyższej Szkole Bankowej. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: “Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą” i “Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia.” Współautor: “HR Biznes Partner”. Autor wielu kursów online.

Ewelina Tur
Fundacja Rozwoju Mindfulness

Psycholog, psychoterapeuta. W swojej pracy zawodowej i klinicznej interesuje się wykorzystaniem mindfulness (w szczególności terapii poznawczej opartej na uważności – MBCT oraz terapii poznawczej opartej na uważnym samo-współczuciu – MSC) w psychoterapii osób cierpiących na zaburzenia nastroju. Poza zagadnieniami związanymi z psychoterapią, jej projekty badawcze dotyczą wpływu błędów poznawczych na efektywność działań charytatywnych.

Monika Witkowska
Polski Instytut Mindfulness

Z wykształcenia jestem ekonomistką. Od 06.2016 do 07.2017 byłam członkiem Rady Polskiego Instytutu Mindfulness. Obecnie jestem Wiceprezesem Zarządu. Medytuję w nurcie uważności ponad 4 lata. Brałam udział w wielu warsztatach i odosobnieniach pogłębiających moją praktykę i wiedzę z tego zakresu. Jestem certyfikowanym nauczycielem MBSR. Skończyłam pełne szkolenie Zen Coaching. Jestem providerem TRE (Tension*Stress*Trauma*Release). Jestem współautorką i współprowadzącą cykl spotkań z praktyką mindfulness „4 żywioły” i Programu „Bądź bardziej-żyj uważniej”. Prowadziłam cykl spotkań z praktyką mindfulness „Dotyk uważności na Żoliborzu”. Prowadzę warsztaty tematyczne dotyczące mindfulness, redukcji stresu i zarządzania energią własną dla firm. Organizuję i prowadzę programy MBSR oraz warsztaty tematyczne – “wprowadzenie do praktyki”, „Uważność w jedzeniu”, „Mindfulness comunication”.

Zuzanna Ziomecka
Polski Instytut Mindfulness

Redaktorka i dziennikarka związana z Wysokimi Obcasami i Newsmavens.pl, Vice prezeska fundacji Polski Instytut Mindfulness, absolwentka Leadership Academy for Poland.

 

Anna Gubernat
Polskie Towarzystwo Mindfulness

Prezes Polskiego Towarzystwa Mindfulness, założycielka i przewodnicząca Koła Naukowego Mindfulness na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, certyfikowana nauczycielka MBSR, w trakcie certyfikacji nauczycielskich: MBLC (Mindfulness Based Living Course) i CBLC (Compassion Bases Living Course), certyfikowanych przez Mindfulness Association (UK), studentka ostatniego roku Psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Więcej na stronie https://www.mindfulnesskursy.pl/o-mnie

 

Anna Zubrzycki
Mindfulness Association Polska

Dyrektor Mindfulness Association Polska – filii Mindfulness Asociation UK, medytację uważności praktykuje od 1993. Ukończyła studia: B.A na Australian National University, w Canberze, zaliczyla 3 lata etnologi na UW, Anglistyczne studia magisterskie na KULu, i studia mindfulness na Uniwersytecie w Aberdeen w Szkocji, jak również kurs superwizorski certyfikowany przez Bangor University w Wielkiej Brytanii. Jest trenerką wszystkich kursów certyfikowanych przez Mindfulness Association UK oraz prowadzi ściezki szkolenia nauczycieli: Mindfulness Based Living (MBLC) i Compassion Based Living (CBLC). W ramach Mindfulness Association Polska zapoczątkowała ‘Everyone Project’ (Uważność dla wszystkich) – projekt charytatywny, który oferuje 8-tygodniowe kursy MBLC dla osób i środowisk, które nie mogą sobie na nie z różnych względów pozwolić, tak by mogły cieszyć się korzyściami wynikającymi z treningu uważności.

Wychowana w Australii, aktorka teatralna i filmowa, wykłada aktorstwo, emisję głosu w Polsce i zagranicą, uczy techniki gry aktorskiej w oparciu o uważność (Mindfulness-based actor training) w ramach „Techniki koordynacji” (Coordination technique). Aktorka zespolu teatralnego Gardzienice od 1978-1993 roku, Współzałożycielka i do 2014 r. aktorka Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu. Jest praktykującą buddystką, matką i babcią.

https://www.mindfulnesskursy.pl/o-mnie

 

Jola Berezowska
Polski Instytut Ericksonowski

Psychiatra i psychoterapeuta. Certyfikowany nauczyciel Programów
Redukcji Stresu (MBSR) i Terapii Opartej na Uważności (MBCT); nauczyciel i superwizor psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim. Certyfikowany psychoterapeuta i superwizor w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym i Polskim Towarzystwie Psychologicznym. Uczennica Ivana Miltona; ukończyła trening Mindfulness Practice in the Buddhist Tradition. Uczestnik konferencji Mindfulness Theory and Practice oraz warsztatów prowadzonych przez Jon Kabat-Zina. Od ponad trzydziestu lat związana z buddyzmem zen.

 

Julia Wahl
The Mind Institute

Psycholog, trener uważności oraz współczucia. Ukończyła szkolenie psychoterapii integracyjnej w Manchesterze u dra Richarda Erskine’a); pomysłodawca i współorganizator konferencji 1st Conference on Practical Application of Buddhism in Western Psychology. Mindfulness: Theory and Practice oraz pomysłodawca i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Mindfulness, założyciel i dyrektor The Mind Institute. Ukończyła trening dla nauczycieli: MBSR in Mind-Body Medicine prowadzony przez Jona Kabat-Zinna i Sakiego Santorelliego. Superwizowała się m.in. u prof. Christophera Germera (Harvard Medical School). Pracowała w Szpitalu Specjalistycznym MSW w Otwocku (Oddział Leczenie Zaburzeń Nerwicowych) – głównie z służbąmundurową (policja, służba więzienna, straż graniczna), pracowała tam z pacjentami cierpiącym na PTSD i inne związane z doświadczoną traumą. Przeprowadziła i superwizowała ponad 60 8-tygodniowych treningów uważności i współczucia w Polsce i w Wlk. Brytanii, a także szereg różnych warsztatów m.in. na corocznych konferencjach brytyjskiej organizacji dla pacjentów z ataksją (Ataxia UK), w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Obecnie mieszka i pracuje w Wlk. Brytanii, gdzie tworzy program w oparciu o współczucia dla pacjentów onkologicznych i osób po chorobie nowotworowej (w ramach doktoratu na University of Derby). Stale pisuje do różnych czasopism, m.in. do Świata Mózgu, Przekroju, Charakterów, Magazynu Joga, Psychologie und Leben. Wykładała m.in. na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i Poznaniu. Redaktora prowadząca czasopisma „Mindfulness”. Kierownik merytoryczny i twórca sylabusów m.in. kursu on-line „Podejście Uważności z Elementami Podejścia Współczucia”. Twórca programów kontemplacyjnych CforC (podejście współczucia dla pacjentów z nowotworem i osób po chorobie nowotworowej), Programu Uważnego i Współczującego Przywództwa (wraz z WiesławąSerkowską) oraz Programu Pustości – Zmiana Postrzegania.

Katarzyna Przyłuska
Centrum Mediacyjne przy Naczelnej Radzie Adwokackiej

Adwokat, mediator, trener, wykładowca akademicki.Prezes Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej prowadzi indywidualną kancelarię specjalizującą się w procesach sądowych i postępowaniach administracyjnych, a także postępowaniach arbitrażowych, obsługuje podmioty krajowe i zagraniczne przy użyciu alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Pomaga przedsiębiorcom zarządzać sporami (dispute manager) i przeciwdziałać powstawaniu konfliktów (preventing conflict). W bieżącej pracy od 3 lat wykorzystuje doświadczenia zdobyte podczas kilku treningów redukcji stresu opartych na uważności (MBSR). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Faculte International pour l’Enseignement du Droit Compare w Strasburgu, stypendystka Fundacji im. Stefana Batorego (Universita di Bologna, Comparative Law Study, Włochy), ukończyła aplikację sądową przy Sądzie Okręgowym w Warszawie i złożyła egzamin sędziowski w 2002 r. oraz aplikację adwokacką w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie wraz z egzaminem adwokackim w 2004 r. Certyfikowany mediator ADR Group, Londyn, Wielka Brytania oraz RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors), London, Wielka Brytania. Regionalny mediator Compliance Advisor Ombudsman, World Bank Group (community mediation).Od 2009 r. prowadzi mediacje cywilne, gospodarcze, pracownicze oraz karne dla sądów powszechnych oraz mediacje pozasądowe w biznesie, administracji oraz w sprawach dyscyplinarnych. Jest wpisana na listy mediatorów sądowych przy Sądach Okręgowych w Warszawie oraz Płocku.

Członek Okręgowej Izby Adwokatów w Warszawie. W ubiegłych kadencjach Przewodnicząca Komisji ds. Szkolenia Aplikantów Adwokackich w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, członek Zespołu Wizytatorów Naczelnej Rady Adwokackiej, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Wykładowca akademicki na studiach podyplomowych m.in. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Warszawskim.

Cezary Skura
Uniwersytet SWPS

Psycholog społeczny, psycholog twórczości, psychoterapeuta w podejściu Gestalt. Absolwentem Uniwersytetu SWPS. Prowadzi kursy, szkolenia, warsztaty i sesje indywidualne, dla dorosłych, młodzieży, dzieci. Pracuje także z firmami, szkoli specjalistów

Odbył drugą edycję szkolenia nauczycielskiego dla trenerów/nauczycieli MBSR/MBCT, według programu The Institute for Mindfulness-Based Approaches w Niemczech. Jest członkiem sądu koleżeńskiego Polskiego Towarzystwa Mindfulness, a także członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli MBSR/MBCT.

Współpracuje z Uniwersytetem SWPS, Instytutem Uważności i Psychoterapii, Warszawską Grupą Psychologiczną, fundacją Etoh, CRS Clinic oraz ośrodkiem psychoterapeutycznym w Pruszkowie. Uważnością, psychologią, psychoterapią, medytacją, czy szeroko pojętym samorozwojem zajmuje się od ok. 20 lat.

Prowadzi obecnie trening uważności Mindfulness i współczucia Compassion w ramach studiów podyplomowych na uniwersytecie SWPS. Współprowadził pierwszy w Polsce projekt „Mindfulness i akceptacja w zmianie zachowania” na tej uczelni, dwie edycje warsztatów otwartych w ramach koła naukowego Uniwersytetu SWPS oraz Strefy Psyche. Ma na swoim koncie wiele edycji kursów 8-tygodniowych MBSR, szereg warsztatów i sesji indywidualnych, programów autorskich.

Jest także zaangażowany w praktykę medytacji w tradycji buddyzmu tybetańskiego Bon i prowadzi warszawski ośrodek w tej tradycji, gdzie jest instruktorem medytacji, pracy z oddechem i innych metod wywodzących się z tej bogatej tradycji. Prowadzi regularne zajęcia medytacyjne w ramach tego ośrodka, organizuje warsztaty, kursy i imprezy związane z praktyką medytacji, metodami pracy z oddechem i innymi zręcznymi środkami pomagającymi radzić sobie z problemami oraz skutecznie się rozwijać. Jest uczniem Tenzina Wangyala Rinpoche, który jest jego głównym nauczycielem, choć nieustannie uczy się także od innych.

Tomasz Kryszczyński
Nauczyciel MBSR oraz MBCT

Jest psychologiem, nauczycielem MBSR oraz MBCT certyfikowanym przez The Institute for Mindfulness – Based Approaches z siedzibą w Bedburgu, trenerem. Praktyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem pracy z grupami.

Prowadził zajęcia poświęcone mindfulness w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz grupach komercyjnych. Doświadczenia dotyczące narzędzi stosowanych w MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) i MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) zdobywał w ciągu wielu lat własnej praktyki w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii oraz Tajlandii i Sri Lance.

Aktywnie popularyzuje wiedzę dotyczącą uważności, jest zapraszany do prowadzenia spotkań poświęconych szeroko rozumianej praktyce medytacyjnej w różnych organizacjach, np. Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Narodowym Forum Muzyki, Nowych Horyzontach, Komisji Europejskiej czy Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Przez wiele lat przygotowywał i realizował procesy rozwojowe dla pracowników takich organizacji jak m.in. AIG, Avon, Cadburry, Capgemini, Faurecia, Kraft, Panalpina, Santander, SCA, Ultimo, Wedel, Volvo i wielu
innych.

Autor książki „Wgląd”.

Marta Znaniecka
Pracownia Redukcji Stresu

Jest doktorem pedagogiki, certyfikowaną trenerką Mindfulness Based Stress Reduction (Trening Redukcji Stresu Oparty na Uważności) oraz trenerką w trakcie szkolenia Mindful Self-Compassion (Uważne Samowspółczucie).Uprawnienia nauczycielskie w tym zakresie zdobyła w Institut for Mindfulness-
Based Approaches (Niemcy) i w Center for Mindful Self-Compassion (USA).

Ukończyła szkolenia przygotowujące ją do rozwijania uważności z dziećmi i młodzieżą (Mindfulness in Schools Project/Wielka Brytania, Mindful Schools/USA). W ramach Pracowni Redukcji Stresu w Gdańsku (www.redustres.pl) prowadzi treningi uważności dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Współpracuje także ze szkołami oraz organizacjami, które chcą praktykować uważność, żeby lepiej radzić sobie ze stresem i podnosić swój dobrostan psycho – fizyczny. Uczestniczy w czteroletnim procesie kształcenia w ramach krakowskiej Szkoły Psychoterapeutów Gestalt (Instytut Integralnej Terapii Gestalt).

Agnieszka Kasprzyk
Business Coach

Prezeska TEAL – Twórczyni szkoły coachów Action Learningu – coach biznesowy ICC – Managerka HR.

Zawsze tęskniła za poczuciem wspólnoty w życiu zawodowym.

Tęskniła za pracą w zespole, który się wspiera, choć jest szczery i odważny. Który, zamiast oceny i krytyki, szuka rozwiązań. Który działa i dla wyniku , i dla dobrej zmiany w świecie. Wieloletnia praktyka Uważności doprowadziła ją do stworzenia takiego zespołu, i wspierania innych organizacji w procesach rozwojowych. Mindfulness przenika każdy proces zmiany i rozwoju jej klientów.

Być może pomyślicie: idealistka. Zakasuje rękawy i rusza do roboty. Zauważa, że nie chcemy już być zarządzani, odwrotnie, chcemy współzarządzać, mieć wpływ na firmę, na zespół, na siebie. Odkrywa metody pracy, które są spójne z tym, jak myśli. Ćwiczy je przez blisko 20 lat, wdraża, sprawdza, poprawia, udoskonala. Tworzy wspólnoty.