DODATKOWE WYDARZENIA

Podczas wieczornego spotkania w urokliwym Dworku znajdziemy czas na miłe rozmowy i wspólne poznanie się.

Zapewniamy drink powitalny alkoholowy lub bezalkoholowy I przekąski wegetariańskie, a nasz wieczór uświetni koncert Piotra Krępecia, gitarzysty akustycznego zaliczanego do grona gitarzystów fingerstyle. Przez branżowy magazyn Top Guitar okrzyknięty „objawieniem i nadzieją polskiej gitary i muzyki w ogóle”.

Liczba miejsc na to spotkanie jest ograniczona. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebook’u

Spotkanie integracyjne uczestników konferencji
- W SOBOTĘ 12 STYCZNIA 2019

Warsztat I: Wprowadzenie do mindfulness

Program „Wprowadzenie do mindfulness” daje podstawy do zrozumienia i  doświadczenia fenomenu mindfulness, umożliwia uświadomienie czym jest  stres, do czego prowadzi ignorowanie go  i jak można sobie z nim radzić w oparciu o mindfulness. Umożliwia także doświadczenie, przećwiczenie 
części technik stosowanych w klasycznym programie MBSR (Mindfulness Based Stress  Reduction). Jest także wprowadzeniem do pełnego programu MBSR.

Tematyka treningu obejmuje:

•       Co to jest stres?
•       Czym jest mindfulness?
•       Jakie są korzyści z praktyki mindfulness?
•       Jak rozwijać mindfulness ? Praktyczne ćwiczenia.

Liczba ćwiczeń, czas ich trwania zostaną dopasowane do konkretnej grupy i warunków realizacji programu.

Prowadzący:

Tomasz Kryszczyński

Jest psychologiem, nauczycielem MBSR oraz MBCT certyfikowanym przez The Institute for Mindfulness – Based Approaches z siedzibą w Bedburgu, coachem, trenerem. Praktyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem pracy z grupami.

Prowadził zajęcia poświęcone mindfulness w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz grupach komercyjnych. Doświadczenia dotyczące narzędzi stosowanych w MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) i MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) zdobywał w ciągu wielu lat własnej praktyki i badań w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii oraz Tajlandii i Sri Lance.

Aktywnie popularyzuje wiedzę dotyczącą uważności, jest zapraszany do prowadzenia spotkań poświęconych szeroko rozumianej praktyce medytacyjnej w różnych organizacjach, np. Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Narodowym 
Forum Muzyki, Nowych Horyzontach czy Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Pracą z różnego rodzaju grupami zajmuje się od 1993 roku. Przez wiele lat przygotowywał i realizował procesy rozwojowe dla pracowników takich organizacji jak m.in. AIG, Avon, Cadburry, Capgemini, Faurecia, Kraft, Panalpina, Santander, SCA, Ultimo, Wedel, Volvo i wielu innych.

Autor książki „Wgląd”.

Warsztat II: Mindfulness, czyli uważny powrót do zmysłów


Mindfulness jest uniwersalne. Nie ma znaczenia kim jesteś, ile zarabiasz, skąd pochodzisz, ani jaki masz światopogląd. Jon Kabat – Zinn mówi, że jeśli masz ciało i umysł, to już wystarczy – mindfulness może być dla ciebie istotne.

Współcześnie, kiedy okazuje się, że większość czasu pozostajemy w trybie działania otoczeni masą rozmaitych bodźców i nieprawdopodobną ilością informacji, uważność nabiera coraz to większego znaczenia. Nasz świat bardzo się zmienił. Wystarczy powiedzieć, że jedno wydanie opiniotwórczej gazety codziennej zawiera ilość informacji porównywalną do tej, z którą miał do czynienia człowiek żyjący w XVII wieku od momentu narodzin do śmierci. Dodając do tej ilości (bodźców, wyzwań, spraw, deadline’ów) tempo codziennego życia otrzymujemy napięcie, zmęczenie, a z czasem wyczerpanie. Potrzebujemy momentów zwolnienia. Potrzebujemy zatrzymania i dosłownego odetchnięcia. Mindfulness ma w tym względzie wiele do zaoferowania.

Drogę do przywrócenia równowagi pomiędzy trybem działania i trybem bycia wyznacza nasze ciało. Praktyka uważności zachęca do sięgnięcia poza „soczewkę” myśli i emocji, przez którą najczęściej oglądamy siebie i świat. Zaprasza do powrotu do sfery zmysłów i „zamieszkania” w swoim ciele na nowo.

Zapraszamy na warsztat, w czasie którego będziemy powracać do naszych zmysłów, opierając się na ćwiczeniach uważności wywodzących się z programu Mindfulness Based Stress Reduction. Nasze doświadczenia będą punktem wyjścia do myślenia o nawykach, które mogą nas wspierać w łagodzeniu napięcia i stresu w codziennym życiu.

Prowadzący:
dr Marta Znaniecka, Pracownia Redukcji Stresu

Jest doktorem pedagogiki, certyfikowaną trenerką Mindfulness Based Stress Reduction (Trening Redukcji Stresu Oparty na Uważności) oraz trenerką w trakcie szkolenia Mindful Self-Compassion (Uważne Samowspółczucie). Uprawnienia nauczycielskie w tym zakresie zdobyła w Institut for Mindfulness-Based Approaches (Niemcy) i w Center for Mindful Self-Compassion (USA).  Ukończyła szkolenia przygotowujące ją do rozwijania uważności z dziećmi i młodzieżą (Mindfulness in Schools Project/Wielka Brytania, Mindful Schools/USA).  

W ramach Pracowni Redukcji Stresu w Gdańsku (www.redustres.pl) prowadzi treningi uważności dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Współpracuje także ze szkołami oraz organizacjami, które chcą praktykować uważność, żeby lepiej radzić sobie ze stresem i podnosić swój dobrostan psycho – fizyczny.

Uczestniczy w czteroletnim procesie kształcenia w ramach krakowskiej Szkoły Psychoterapeutów Gestalt (Instytut Integralnej Terapii Gestalt).

Warsztat III: Uważność to za mało – wprowadzenie do podejścia współczucia.

Warsztat będzie krótkim wprowadzeniem praktyczno-teoretycznym do podejścia i praktyk współczucia. Współczucie jest sercem uważności i według definicji Dalajlamy to „wrażliwość na cierpienie siebie i innych, a jednocześnie głębokie zaangażowanie dotyczące jego zmniejszenia”, a zatem jest to „wrażliwa uwaga/świadomość plus motywacja” (Gilbert, 2010) i działanie. Obecnie podejście to jest z sukcesem stosowane w psychologii, psychoterapii (zwłaszcza w tzw. III. fali terapii CBT), a także medycynie. Badania pokazują, iż trening współczucia znacznie zmniejsza poczucie wstydu, samokrytykę, depresję oraz lęk (Mayhew, Gilbert, 2008). Skuteczność tego podejścia oraz jego poszczególnych narzędzi jest potwierdzana poprzez systematycznie rosnącą ilość badań (m.in. badań w dziedzinie neuropsychoendokrynologii). W trakcie warsztatu skupimy się przede wszystkim na podejściu Terapii Skoncentrowanej na Współczuciu (Compassion-Focused Therpay), jedynej na świecie terapii, która w sposób bezpośredni skupia się na współczuciu.

 

Prowadzący:
Julia Wahl, The Mind Institute

Psycholog, trener uważności oraz współczucia. Ukończyła szkolenie psychoterapii integracyjnej w Manchesterze u dra Richarda Erskine’a); pomysłodawca i współorganizator konferencji 1st Conference on Practical Application of Buddhism in Western Psychology. Mindfulness: Theory and Practice oraz pomysłodawca i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Mindfulness, założyciel i dyrektor The Mind Institute. Ukończyła trening dla nauczycieli: MBSR in Mind-Body Medicine prowadzony przez Jona Kabat-Zinna i Sakiego Santorelliego. Superwizowała się m.in. u prof. Christophera Germera (Harvard Medical School). Pracowała w Szpitalu Specjalistycznym MSW w Otwocku (Oddział Leczenie Zaburzeń Nerwicowych) – głównie z służbąmundurową (policja, służba więzienna, straż graniczna), pracowała tam z pacjentami cierpiącym na PTSD i inne związane z doświadczoną traumą. Przeprowadziła i superwizowała ponad 60 8-tygodniowych treningów uważności i współczucia w Polsce i w Wlk. Brytanii, a także szereg różnych warsztatów m.in. na corocznych konferencjach brytyjskiej organizacji dla pacjentów z ataksją (Ataxia UK), w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Obecnie mieszka i pracuje w Wlk. Brytanii, gdzie tworzy program w oparciu o współczucia dla pacjentów onkologicznych i osób po chorobie nowotworowej (w ramach doktoratu na University of Derby). Stale pisuje do różnych czasopism, m.in. do Świata Mózgu, Przekroju, Charakterów, Magazynu Joga, Psychologie und Leben. Wykładała m.in. na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i Poznaniu. Redaktora prowadząca czasopisma „Mindfulness”. Kierownik merytoryczny i twórca sylabusów m.in. kursu on-line „Podejście Uważności z Elementami Podejścia Współczucia”. Twórca programów kontemplacyjnych CforC (podejście współczucia dla pacjentów z nowotworem i osób po chorobie nowotworowej), Programu Uważnego i Współczującego Przywództwa (wraz z Wiesławą Serkowską) oraz Programu Pustości – Zmiana Postrzegania.

Warsztat IV: Uważne jedzenie.

Opis wydarzenia: 
Jedzenie jest nam niezbędne do życia. Wydaje się więc, że nie powinniśmy mieć z nim problemów. Wiemy jednak, że tak nie jest. Jemy za dużo albo za mało, za rzadko lub za często, nasze posiłki są źle zbilansowane, mamy zaburzone odczuwanie głodu lub pragnienia…  W dodatku atakują nas zewsząd sprzeczne informacje dotyczące tego, co, ile i kiedy powinniśmy jeść, co nam szkodzi, a co jest kolejnym superfood. Jak nie oszaleć w tym wszystkim?  Dobra wiadomość brzmi: Twoje ciało zna odpowiedzi. Ono wie, co dla niego dobre. Proponuję Ci zatem warsztat, na którym przyjrzymy się różnym kwestiom związanym z jedzeniem: – czym jest głód? – jakie są rodzaje głodu i jak je można zaspokoić? – jak jeść uważnie, angażując wszystkie zmysły? – jak wzmocnić uważność na sygnały głodu i pragnienia? Przyjdź, doświadczaj i wybierz to co Ci służy.  

 

Prowadzący:
Monika Witkowska 
Certyfikowany nauczyciel MBSR.

Warsztat V: Wprowadzenie do MBCT.
 

Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników z głównymi ćwiczeniami i założeniami treningu MBCT (Mindfulness Besed Cognitive Therapy), czyli Terapii Poznawczej Opartej na Uważności. Poza wspólną praktyką uważności, przedstawione będą jej teoretyczne podstawy, kluczowe założenia, oraz obecny stan wiedzy na temat jej zastosowań w obszarze klinicznym, głównie związanym z depresją i stanami lękowymi.

Trening MBCT jest podejściem o naukowo, empirycznie potwierdzonej skuteczności. Opiniotwórczy Brytyjski Narodowy Instytut Badań Klinicznych (National Institute for Clinical Excellence – NICE) zatwierdził MBCT jako skuteczną metodę zapobiegania nawrotom depresji. Pod koniec warsztatu uczestnicy będą mieli okazję do wspólnej dyskusji i pytań dotyczących treningu.

Prowadzący:
Filip Kołodziejczyk