Na ostatnie trzy dekady przypada narastające zainteresowanie społeczności międzynarodowej (w tym naukowców i klinicystów) uważnością oraz zastosowaniami interwencji na niej opartych w dziedzinie zdrowia, zwłaszcza psychicznego. W ostatniej dekadzie to zainteresowanie i aplikacje uważności zaczęły się dynamicznie rozprzestrzeniać również na inne obszary życia społecznego, m in edukację, prawo, środowisko pracy i poprawę relacji międzyludzkich.
Jest w tym w pewnym sensie powrót do kontemplatywnych korzeni. Uważność była bowiem opisywana i praktykowana w różnych kulturach, zwłaszcza na dalekim wschodzie od tysięcy lat wraz z innymi pokrewnymi jakościami takimi jak współczucie i równowaga emocjonalna, a ich praktykowanie miało prowadzić nie tylko do przemiany (wyzwolenia, zdrowienia) na poziomie indywidualnym ale i społecznym.
Celem konferencji na którą chcieliśmy Państwa zaprosić, jest właśnie przybliżenie tego społecznego wymiaru uważności oraz zjawisk i interwencji z nią związanych, a także wspólna refleksja nad tym, czy i w jaki sposób możemy pogłębiać jej transformujący potencjał u nas w Polsce.
W tym kontekście wybór miejsca konferencji nie jest przypadkowy. Zależało nam bowiem na tym, aby odbyła się ona w Europejskim Centrum Solidarności, czyli miejscu które symbolizuje i obrazuje wartości etyczne i postępowanie leżące u źródeł tego niezwykłego ruchu społecznego w Polsce.
Te uniwersalne wartości etyczne i postępowanie są zarazem fundamentem praktyki uważności nawiązującego do jej kontemplatywnych korzeni i rozumianej w sposób pogłębiony w stosunku do dość uproszczonego i spopularyzowanego w mediach zjawiska określanego czasem jako Mc Mindfulness. Wierzymy, że praktyka uważności ma potencjał zmiany; zmiany ku dobru wszystkich istot i mamy nadzieję, ze ta konferencja przyniesie nam wszystkim dobre owoce.
W imieniu organizatorów konferencji oraz Fundacji Rozwoju Mindfulness,
Paweł Holas
Konferencja skierowana jest do wszystkich osób, którym bliskie są nasze cele i wartości, zwłaszcza adresowana jest do:
Konferencja będzie zwieńczeniem Ogólnopolskich Dni Uważności które odbędą się w dniach 7 -12 stycznia 2019 r. w wielu ośrodkach uważności w całej Polsce. W tych dniach będzie można uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach, wykładach i konsultacjach informujących i propagujących uważność oraz rozwijanie życzliwości i współczucia w naszym codziennym życiu.
Konferencja zbiega się z terminem rozpoczęciem polskiej edycji Szkolenia Nauczycielskiego w Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (MBCT) prowadzonego we współpracy razem z Oksfordzkim Centrum Uważności.
Będziemy zaszczyceni Państwa obecnością na naszej Konferencji oraz wdzięczni za wsparcie
tej inicjatywy i propagowanie tej idei wśród innych, którzy pragnęliby poprawiać swój dobrostan i żyć pełnią życia.
Dr hab. Paweł Holas – Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski
Dr n. hum. Tomasz Jankowski – Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL)
Ks dr n. hum Stanisław Radoń – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
SKN Mindfulness